Muhabbet kuşunun yaşı nasıl anlaşılır

Bir çok muhabbet kuşu besleyen kişiler elbetteki muhabbet kuşlarının yaşlarını öğrenmeyi arzu ederler.Bu yazımızda sizlere muhabbet kuşlarının yaşı nasıl anlaşılır sizlere anlatacağız.Bu sayede muhabbet kuşunun yaşı nasıl öğrenilir ve nasıl anlarız sorusuna cevap bulacaksınız.Yanlız bu bilgiler doğrultusunda muhabbet kuşunun yaşı tam olarak tespit edilemez.Muhabbet kuşunun yavru veya yetişkin, tahmini olarak kaç aylık yada kaç yaşında olduğu hakkında kanıya varabilirsiniz.Bir çok muhabbet kuşu yapısı olarak yaşını belirtmez.Bu yöndende yanlış kanıya varabilirsiniz.Bu makalede sizlere genel anlatılmaktadır.Bu makalede yer alan resimli anlatım daha önce bir çok sitede resimleri yayınlanmıştır fakat makale ilk kez sibersahne.com“da sizlere sunulmaktadır.

Muhabbet kuşu Yaşı Nasıl öğrenilir ?
1-
Öncelikle muhabbet kuşlarının yaşları 2 kısıme ayrılır.Yavru ve yetişkin olmak üzeredir.Bir muhabbet kuşuna yavru denilmesi için en az 7 aylık olması gerekir.Muhabbet kuşları 7 ile 8 ay sonrasında yetişkin olarak kabul edilmektedir.Yavru muhabbet kuşunu yetişkin muhabbet kuşundan ayırmak çok kolaydır.Çünkü yavru muhabbet kuşu yapı olarakda hem ufak hemde kafasındaki çizikler çok sıktır.Aşşağıdaki resimde bulunan 2 muhabbet kuşundan üstteki yavru alttaki ise yetişkindir.Yavru olduğu resimdeki kafasındaki çiziklerden anlaşılır.Yetişkin olana dikkat ederseniz kafası ortasına kadar siliktir.Dümdüzdür yani.

2- Yavru muhabbet kuşlarının gözleri simsiyah ve gözlerinde iris yoktur.Yetişkin olanlarında ise gözlerinin ortasında iris vardır.Aşşağıdaki 2 resimide incelerseniz ne demek istediğimi anlamış olacaksınızdır.1. resimdeki muhabbet kuşu yavru muhabbet kuşu, 2. resimdeki muhabbet kuşu ise yetişkin muhabbet kuşudur.Her iki muhabbet kuşlarınında gözlerine dikkatlice bakınız.Bu arada iris nedir sorusunada cevap bulabilirsiniz.

Şimdi özet olarak muhabbet kuşlarının yaşı 2 etken ile anlaşılır.Bunları anladıktan sonra bir muhabbet kuşunun yaşını tam olarak tahmin etme aşamasına geçiyoruz.

0 – 4 aylık muhabbet kuşunun yaşı gözlerinin simsiyah olması ve alnındaki çizgilerin burnuna yani çeresine kadar sık olması sonucu anlaşılır.
0 -5 yılık muhabbet kuşlarının yaşı gözlerinin siyahlığı hefiften dumansı renk alır ve alnındaki çizgiler 4 aylığa göre 1 adet silik olur.Mesela kafasında 10 adet çizgi varsa 4 aylıkken 5 aylıkta 9 adet kalır.

0 – 6 aylık muhabbet kuşlarında yine gözlerinin siyahlığı hafiften dumansı renk alır ve çok ince bir daire oluşur gözlerinin içerisinde.Kafasındaki çizgilerden ise 4 aylığa göre 2 adet silinir.

0 – 7 aylık muhabbet kuşlarının gözlerinde ise tam belirgin olacak şekilde bir daire oluşur fakat bu dairenin etrafı siyah olur fakat belirgin olur.Kafasındaki çizgiler 4 aylığa göre 3 adet silinir.

0 – 8 aylık muhabbet kuşlarının gözlerinde ise yetişkin bir muhabbet kuşunun yarısı kadar iris oluşur.Kafasındaki çizgiler yetişkin kuşa göre yarı yarıya silinir.

9 aylık ve 1 yaşındaki muhabbet kuşlarında ise gözlerindeki irisler tam oluşur ve kafasındaki çizgiler kafasının yarısına kadar silinir.Bu süreçten sonra artık bu muhabbet kuşunun yaşı gözlerinin küçülmesi gagasının matlığına bağlı olarak tahmin edilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !